Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Roasting Capacity | 1.5 kg/batch |
| Roasting Time | 8 – 12 min/batch |
| Throughput | 7.5 – 11 kg/h |
| Dimensions (LxWxH) | ≈ 1540 x 1850 x 1810 mm |
| Weight | ~ 240 kg |
| Control Mode | Automatic / Manual |
| Gas Type | LPG / LNG / Natural |
| Electrical Power | 420 W – 1 phase 220V 50/60Hz |
| Roasting Profiles | Save 20 profiles (temperature, drum speed, airflow...) |
| Full Automation | Option: run 100% according to saved profiles |
| Connectivity | Wireless, compatible with Artisan software |
| Cooling Time | < 5 min |
| Filtration System | Cyclone for roasting drum |
Control & Electrical Components
- PLC Delta – Taiwan
- Touchscreen Delta – Taiwan
- Inverter Delta, INVT, Wecon, Fecon
- Temperature Module Autonics – South Korea
- Switching & Protection Devices Siemens – Germany
- Temperature Sensors Omron and Misumi – Japan
- Pneumatic System: cylinders, air filters... SMC – Japan
Motors
- Drum Motor: 90W – Transtecno – Italy
- Exhaust Motor: 90W – Enertech – Australia
- Cooling Motor: 180W – Enertech – Australia
- Stirring Motor: 60W – Leonhard – Taiwan
Burner System
- Bar burner
- Controlled by SIGMA valve – Italy
- Input and output pressure gauges
Structure & Materials
- Double-layer high-strength steel roasting drum
- Electrostatic powder-coated steel body with thermal insulation layer
- Hopper, cooling tray, insulation casing, and components made of stainless steel
- Heat-resistant glass viewing windows for beans and flame



