Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Roasting capacity | 15 kg/batch |
| Roasting time | 10 – 20 min/batch |
| Throughput | 45 – 90 kg/h |
| Dimensions (LxWxH) | ≈ 2395 x 870 x 2275 mm |
| Weight | ~ 800 kg |
| Control mode | Automatic / Manual |
| Gas type | LPG / LNG / Natural |
| Electrical power | 2.12 KW – 3 phase 380V 50/60Hz |
| Roasting profiles | Save 20 profiles (temperature, drum speed, airflow…) |
| Fully automatic | Option: runs 100% according to saved profiles |
| Connectivity | Wireless, compatible with Artisan software |
| Cooling time | < 5 min |
| Filtration system | Cyclone + Airlock with automatic chaff discharge |
Control & Electrical Components
- PLC Delta – Taiwan
- Delta touchscreen – Taiwan
- Delta inverter – Taiwan or equivalent
- Autonics temperature module – South Korea
- Siemens switching & protection devices – Germany
- Omron and Misumi temperature sensors – Japan
- Pneumatic system: cylinders, air filters… SMC – Japan
Motors
- Roasting drum motor: 0.55 KW – Transtecno – Italy
- Smoke exhaust motor: 0.75 KW – Enertech – Australia
- Cooling motor: 0.55 KW – Enertech – Australia
- Stirring motor: 0.18 KW – Transtecno – Italy
- Airlock motor: 0.09 KW – Transtecno – Italy
Burner System
- Bar burner
- Controlled by SIGMA valve – Italy
- Input and output pressure gauges
Structure & Materials
- Roasting drum constructed with dual-layer high-strength steel
- Machine body made of electrostatic powder-coated steel with thermal insulation layer
- Hopper, cooling tray, insulation casing, and other components made of stainless steel
- Coffee bean observation window and flame observation window made of high-temperature resistant glass


