Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Roasting capacity | 6 kg/batch |
| Roasting time | 10 – 20 min/batch |
| Throughput | 18 – 36 kg/h |
| Dimensions (LxWxH) | ≈ 2034 x 1258 x 2128 mm |
| Weight | ~ 485 kg |
| Control mode | Automatic / Manual |
| Gas type | LPG / LNG / Natural |
| Electrical power | 1.56 KW – 1 phase 220V 50/60Hz |
| Roasting profiles | Save 20 profiles (temperature, drum speed, airflow…) |
| Fully automatic | Option: runs 100% according to saved profile |
| Connectivity | Wireless, compatible with Artisan software |
| Cooling time | < 5 min |
| Filtration system | Cyclone + Airlock with automatic chaff discharge |
Control & Electrical Components
- PLC Mitsubishi – Japan
- Touchscreen Mitsubishi – Japan
- Inverter Mitsubishi – Japan
- Temperature module Autonics – South Korea
- Switching & protection devices Schneider (France), Siemens (Germany)
- Temperature sensors Omron and Misumi – Japan
- Pneumatic system: cylinders, air filters… SMC – Japan
Motors
- Drum motor: 0.37 KW – Transtecno – Italy
- Exhaust motor: 0.55 KW – Enertech – Australia
- Cooling motor: 0.37 KW – Enertech – Australia
- Stirring motor: 0.18 KW – Transtecno – Italy
- Airlock motor: 0.09 KW – Transtecno – Italy
Burner System
- Bar burner
- Controlled by SIGMA valve – Italy
- Inlet and outlet pressure gauges
Structure & Materials
- Roasting drum with 2 layers of high-strength steel
- Machine body in electrostatic powder-coated steel with thermal insulation
- Hopper, cooling tray, insulating jacket, and components in stainless steel
- Coffee bean and flame observation windows made of high-temperature resistant glass


